Historie festivalu LV
Vysočina není jen region, ale i místo, které se třeba nedotýká hvězd, ale přesto vyčnívá nad stereotypem krajiny.
1.ročník – 2003
Myšlenka a příprava prvního ročníku festivalu Literární Vysočina vyrůstala z akce, která se již v Chotěboři konala, totiž z Festivalu fantazie /LV s ním několik let spolupracovala/. Jak to tak bývá, první ročník byl v mnohém určující pro všechny další. Pevným bodem všech programů zůstaly například maratón autorského čtení, mnoho let také beseda se zástupci Obce spisovatelů a jiných spisovatelských organizací, sdružení a literárních klubů, burza zkušeností a materiálů, hlasování o Cenu publika. Součástí festivalu zůstává dodnes i literární soutěž. Stejná zůstává i doba trvání festivalu – od pátku do neděle. Jedním z nejvýznačnějších hostů prvního ročníku byl známý ruský spisovatel sci-fi Kir Bulyčov. Hovořil nejen o své literární tvorbě, ale například i o současném vnímání ruštiny v českém prostředí. První ročník vymyslel a s přáteli zajišťoval Petr Musílek.
2.ročník – 2004
Ke stávajícím bodům programu přibyly další – koncerty/Zdeny Lorencové, Marcela Kříže/ i pořady pro děti /vystoupení kouzelníka Paula Merilda/.
Nové byly autorské vizitky/představení/ hostů festivalu. Své obří leporelo Dějiny udatného českého národa…představila publiku osobně Lucie Seifertová. S přednáškou Jak se dělá básník, tedy jak se „z psaní stává literatura“, přijel Pavel Janáček z ČAV.
Do týmu pořadatelů kolem Petra Musílka se zapojili také Zora Šimůnková a Pavel Veselý.
3.ročník – 2005
Program věnoval nově část literárním klubům a spolkům a pořadům z tvorby jejich členů. O vydávání Korespondence Boženy Němcové promluvila dr.Jaroslava Janáčková z FF UK, na programu byla i dramatizace tzv.“nejkrásnějšího dopisu BN“.
O literárním braku přednášel opět P.Janáček. Přibyly další divadelní a hudební bloky. Poprvé byla v provozu druhá scéna. Jedním z nejvýznamnějších hostů festivalu byl básník Jiří Kuběna. Organizační tým se rozrostl o Františka Baďuru
4.ročník – 2006
byl ve znamení dvojího výročí K.H.Borovského. Proto organizátoři, mimo jiných havlíčkovských bodů programu, pro zájemce připravili exkurzi do rodného domku K.H.B. v Havlíčkově Borové.Kromě mnoha připomenutí dotyčného spisovatele /např.přednášku Dr.J.Janáčkové/ se publikum dozvědělo z přednášky Dr.Jana Halady něco o současném knižním trhu, vyslechlo si literární parodie Václava France atd.
Společně vystoupili J.H.Krchovský a bluesman Marcel Kříž. K pořadatelům přibyl Radek Lehkoživ.
5.ročník – 2007
Již tradičně vystoupil oblíbený J.H.Krchovský. O moderních pověstech a fámách přednášel Petr Janeček z Národního muzea,autor knihy Černá sanitka a jiné děsivé příběhy /Současné pověsti a fámy v ČR/.
V autorských pořadech vystoupili Eugen Brikcius a Pavel Zajíček.
K výročí vzniku Povídek malostranských přednášela Dr.J.Janáčková. Pro děti i dospělé kouzlil Paul Merild.
Počínaje tímto ročníkem přibyl mezi pořadatele Saša Gr.
6.ročník – 2008
V programu účinkovali např. Jiří Dědeček, šansoniérka Sylva Krobová, ale i kontroverzní básník P.H.Hejátko.Mluvilo se o Korespondenci B.Němcové, knize, která získala Magneziu Literu, i o Lužici a jejích autorech. Festival měl od května 2008 díky Sašovi Gr.nové www stránky.
7.ročník – 2009
Jedním z hlavních bodů programu je vystoupení Ivana Martina Jirouse, řečeného Magor. V bloku Příšeří se už tradičně vystoupil J.H.Krchovský, svou novou sbírku pokřtil Radek Lehkoživ. Festival je dávno mezinárodní, takže ze své knihy Hezký víkend četl i český Američan Jon Davis a část programu obstarala ČeskoSlovenská scéna, která festival i spoluorganizovala. Na jaře 2009 změnil festival i internetovou doménu, jeho stránky nyní najdete na
www.literarnivysocina.com